f Časté dotazy - CRP Test

Časté dotazy

Dobrý den, v lékárně jsem si koupila váš test CRP 10 ks v krabičce. Bohužel jsem při prvním testování mojí dcery omylem celý balíček mikropipet na náběr krve (10ul mikropipeta) vyhodila. Chtěla jsem se zeptat, zda by bylo možné dokoupit těchto 10 ks mikropipet zvlášť? Děkuji Vám moc za odpověď. S pozdravem. Monika H.

Dobrý den, toto se samozřejmě může stát každému. V dnešní poště Vám posíláme zdarma 10 kusů mikropipet. Přejeme Vám pěkný den

Provedla jsem si tento test při nachlazení, je výsledek stejný jako u doktora, kdybych k němu šla? Děkuji, Lída K.

Dobrý den a děkujeme za důvěru v náš produkt. Ano, výsledek, při správném provedení, je stejný jako u lékaře. Test, jak jste si všimla při zobrazení výsledku, má vnitřní kontrolu správnosti provedení, to je ten proužek v zóně C. Když je přítomen, je vše v pořádku a výsledek je tzv. validní, laicky řečeno odpovídající stavu.

Ráda bych použila tento test, zdá se mi výborný, ale nejsem si jistá, jestli zvládnu odběr kapičky krve z prstu, můžete mi popsat případné problémy? Alena

Děkujeme za dotaz, posouváme jej v pořadí na začátek, neboť je důležité si říci (a sama uvidíte), že se jedná o vpich minimální a navíc provedený aplikátorem, používaným i u dětského lékaře.

Aplikátor (tzv. lancetové pero) má natolik tenkou jehlu, že je stěží viditelná okem, vpich je tedy minimální a vytvoří jedinou kapičku krve.

Veškerý materiál potřebný k provedení testu je samozřejmě v balení. Návod obsahuje ilustrační fotografie, jak odběr provést. Jednodušší už to být nemůže, malá kapička stačí a test nelze provést jinak,nežli z krve.

(4) Dobrý den, můžeme test doma použít někdy všichni? Nemá nějaké omezení, třeba pro malé děti atd.? Pavel J.

Děkujeme za dotaz k použití našeho testu. Omezení test nemá. Látku (C-reaktivní protein), kterou zjišťuje, produkuje imunitní systém každého z nás bez ohledu na věk, tedy v případě, kdy je to pro náš organizmus nezbytné (při bakteriálním zánětu/infekci).

(5) Nemyslíte si, že když jsou mi předepsána antibiotika, tak je to zřejmě proto, že je potřebuji brát. Píšete, že test odhalí zbytečnost antibiotik, jak tomu rozumět ? Martin K.

Statistika je neúprosná, a zdejší „zvyk“ a tlak výrobců antibiotik veliký. Až 70% je užíváno zbytečně. Netvrdíme, že jsou antibiotika „špatná“. Jen se snažíme udržet si zdravý rozum ve zdravém těle, a to doslova. Vedlejší nežádoucí účinky antibiotik zbytečně užívaných poškozují zdraví dětí i dospělých. Bakterie získávají větší odolnost (rezistenci) vůči antibiotikům a tento stav pak vede k tvorbě superodolných kmenů, proti nimž nemáme obranu (tj. další antibiotika). Začarovaný kruh, jehož řešením je jediné: užívat antibiotika jedině tehdy, když to má smysl.

(6) Co znamená "rezistence" bakterií?

Slovo "rezistence" pochází z latiny a znamená odolnost či schopnost vzdorovat. Rezistence bakterií je buď tzv. prvotní, tj. že daný typ bakterie je prostě na určité antibiotikum rezistentní "ze své podstaty" (geneticky neobsahuje místo pro zásah antibiotika). Tento případ je z našeho hlediska zajímavý tehdy, pokud monitorujeme CRP testem účinnost antibiotika a "nic se neděje", tj. výsledkem je stále "zvýšená hladina CRP". Druhá možnost je získaná rezistence, těch je většina. Jedná se o proces, kdy se bakterie "naučí" (mutací, genetickým přenosem), jak se antibiotikům ubránit. A právě zde je problém zbytečného užívání antibiotik navýsost aktuální. Bakterie jsou velice rychle se množící mikroorganismy, které mají spoustu možností - mechanismů, jak se naučit bojovat s antibiotiky, je lepší je ktomu zbytečně neponoukat.

(7) Odhalí CRP test i zánět, který vznikl třeba zraněním, přetížením (svalů, kloubů či šlach)?

Ano, výsledek CRP testu bude v tomto případě "pozitivní", tj. hladina CRP zvýšená, právě na projevy přetížení pohybového aparátu nebo projevy revmatismu je CRP test také určen.

(8) Moje lékařka má v ordinaci přístroj na testování CRP, musím váš CRP test přinést k ní do ordinace?

Ne, CRP test, který jste si zakoupil(a) u nás, obsahuje vše potřebné k provedení vyšetření v klidu domova. Princip stanovení je stejný jako u Vaší lékařky, vše včetně vyhodnocení můžete provést doma. Výrobek je schválen a certifikován pro domácí použití.

(9) Může být výsledek testu něčím ovlivněn (např. stravou, pitným režimem, užívanými léky či vitamíny, denní dobou, věkem apod.)?

Test je vysoce specifický, tzn. s ohledem na charakter vzorku a princip testu nemůže být "běžným denním režimem" ovlivněn. Rovněž věk nehraje pro ovlivnění výsledků žádnou roli. Užívaná léčiva mohou ovlivnit výsledek ve smyslu produkce C-reaktivního proteinu (látky, kterou test stanovuje), ale tato skutečnost je právě žádoucí např. při monitorování účinnosti antibiotik.

(10) Při vyhodnocování testu si mám všímat intenzity zbarvení anebo též tloušťky proužků?

Pro vyhodnocení výsledků je důležitá intenzita proužků, nikoliv jejich tloušťka. Proužky mají přesně vymezené zóny a jejich tloušťka zůstává konstantní.

(11) Existují i jiné choroby (než záněty), které se v těle projevují zvýšenou hladinou CRP?

Ano, ale typické využití koncentrace CRP jako faktoru odpovědi organizmu na infekci je pro rozlišení virového nebo bakteriálního původu nemoci. Změny koncentrace C-reaktivního proteinu v krvi jsou způsobeny záněty obvykle bakteriální povahy, poškozením tkání. CRP je také využíván i jako prediktivní ukazatel kardiovaskulárních chorob. Pro poslední zmíněnou možnost je ovšem zapotřebí test s vysokou citlivostí.